Oya Modelleri

Oya Modelleri ve Örnekleri

Biz bayanların ilgi alanlarından bir tanesi de el işi dediğimiz oyalardır. Yazmalarımızdan tutunda havlularımıza kadar birçok eşyamıza şık oyalar yapar ve görsel olarak bir hoşluk kazandırırız. Oya modellerini yapan bizler her geçen yenisi çıkan modelleri takip etmek isteriz. Fakat bu oldukça zordur. Zira oya modellerine her geçen gün yeni bir tanesi eklenmektedir. Bunun için artık oya modellerini arayan kadınlarımızın zorluk çekmesinden yana değiliz. Sitemizde her zaman yeni çıkan oya, dantel, örgü gibi birçok modeli bulabilirsiniz.

İğne Oyası Modelleri

Her genç kızın çeyizinde muhakkak ki birkaç tane de olsa iğne oyası yazması ve iğne oyasıyla süslü havlu kenarı bulunur. Bunun sebebi iğne oyasının şık duruşunun yanında kullanışlı ve yıllara dayanıklı olmasıdır. Ayrıca yemenilerde kullanılan iğne oyaları sayesinde yemenileriniz hafif olur. İğne oyasını öğrenmek oldukça basit. Kendi kendime öğrenemem diyorsanız Halk Eğitim Merkezleri ücretsiz iğne oyası kursları vermektedir. Bu kurslara giderek kolaylıkla iğne oyası yapmayı öğrenebilirsiniz.

iğne oyası

Tığ Oyası Modelleri

Çok eski bir geçmişe sahip olan tığ oyaları kadınların vazgeçilmezleri arasında gelir. Eskiden yeni gelinlerden alınan tığ oyası modelleri genç kızların çeyizlerine yapılır böylelikle o model  başkalarında da olurdu. Oldukça basit olan tığ oyası için 21 veya 22 numara tığ gerekir. İlk olarak yazmanın kenarı tığ ile kıvrılarak işlenir. Bunun sebebi yazmanın çok ince olmasından dolayı dağılmasını engellemektir. Daha sonra istenilen model yazma kenarına işlenir ve bir güzel ütülenir. Ütü her zaman oyanın güzelliğini ön plana çıkarır.  Bu sebeple yaptığınız yazma tığ oyalarını muhakkak ütüleyin.

tığ oyası

Boncuk Oyası Modelleri

Son yılların en moda oya çeşitlerinden bir tanesi de boncuk oyasıdır. Sitemizden kolaylıkla bulacağınız boncuk oyası modellerini kolaylıkla sizde tülbent’inize yapabilirsiniz. Bunun için istediğiniz boncuk çeşidini kullanarak yazmanızı süsleyebilirsiniz.

boncuk oyası

Mekik Oyası Modelleri

En çok tercih edilen oya modellerinden bir tanesi de mekik oyası modelleridir. Mekik denilen küçük bir aletle yapılan oya zoru sevenler için vardır. Havlu kenarında, salon takımlarında ve yazmalarda kullanılır. Yazmalarda küçük motifler kullanılırken havlularda daha büyük motifler tercih edilir.

mekik oyası

4 Comments - Add Comment

Yorum Yap