En Basit Oya işleri

En Basit Oya modelleri Yeni

Sizlere En Basit Oya modelleri örnekleri ile yepyeni bir makaleye merhaba diyoruz.

Çemberimde gül oya diye başlar bizim türkülerimiz. Bu kadarı bile herhalde türk kültüründe oyaların yerini anlatmaya yetiyorda artıyor bile. Oyalar Türk kadınlarının her zaman vazgeçilmezi olmuştur. Alıyla, moruyla, yeşiliyle ilmek ilmek işlenmiş oyalar gelinlerimizin çeyizi, annelerimizin başının taçı, genç kızlarımızın boyun şalı olmuşlar. Oya işleri Zamana karşı direnmiş geçmişten geleceğe yaşamaya devam etmiştir.

Oya modelleri annelerimizden kızlarına aynı şekilde aktarılarak devam etmektedir.Kuşaktan kuşaga  böyle aktarılırken yeni yorumlar katmışlardır genç hanımlarımız oya işlerine. böylecede yeni genç hanımlar var olan oya işleri modellerini korumuş ve yeni modeller eklemişlerdir.Daha kolay  ve daha basit yapılabilecek modellerle zenginleştirmişlerdir oyalarımızı.

Yemeni, yazma, yaşmak, tülbent siz adına ne derseniz deyin oyalar sadece kenarlarını  süslemekle kalmamış bunların, ayni zamanda onları kıvrılmaktan, eğilip bükülmekten korumuşlar. Boncuk oyası, iğne oyası, tığ oyası bin bir çeşit oyalar, hanımların ellerinin emeği gözünün nuru olmuştur. Genç kızlarımızın daha çocuk yaşta ilk örgü deneyimleri olması bakımından da hatırı sayılır bir değere sahiptir tığ işi oyalar.

Sizler için saatlerce internetten  topladığımız Tığ oyası örneklerini sizlerin begenisine sunuyoruz.Aşağdaki Resimlere çift tıklıyarak resimleri  büyütebilirsiniz.

        

 

No Responses - Add Comment

Yorum Yap